Bolesław kozielsko-bytomski
rodzice ⇒ drzewo genealogiczne |
---|
Władysław bytomski | Ludgarda, księżniczka meklemburska, córka Przybysława II bądź Henryka II Lwa |
życie |
---|
1329/1333 - po 5 VI 1355 (Venzone) |
małżeństwa |
---|
- ⚭ 1347 - 1355: Małgorzata, córka Jarosława ze Šternberka, możnowładcy morawskiego
|
potomstwo ⇒ drzewo genealogiczne |
---|
- Elżbieta (1347/50 - 1374)
Eufemia (1350/52 - 26 VIII 1411) Bolka (1352 - 27 IX 1427/15 X 1428)
|
panowanie |
---|
ok.1342/47-1351/52: Koźle 1351/52-1355: Bytom, Koźle 1351/55-1355: Gliwice |
ok. 1342/1347
-(ok.1342/2 III 1347) Śmierć brata Kazimierza, księcia kozielskiego.
- Władysław przekazuje Bolesławowi władzę w księstwie kozielskim.
1342/1355
-(1 VII 1342/) Śmierć stryja
Siemowita gliwickiego.
- Powrót Gliwic do władztwa Władysława (bądź Bolesława, jeżeli śmierć Siemowita nastąpiła po 8 IX 1352).
1347
-(/2 III) Małżeństwo z Małgorzatą, córką Jarosława ze Šternberka, możnowładcy morawskiego.
1347/1352
-(2 III 1347/8 IX 1352) Krótkotrwałą władzę nad Koźlem obejmuje
Bolesław II opolski (prawdopodobnie na skutek transakcji z Bolesławem).
1351
-(28 X) Zjazd książąt śląskich i biskupa wrocławskiego z Karolem IV Luksemburskim we Wrocławiu.
- Zawarcie pokoju ziemskiego (landfrydu) obowiązującego na terenie Śląska.
1351/1352
-(16 IX 1351/8 IX 1352) Śmierć ojca
Władysława bytomskiego.
- Objęcie władzy w księstwie bytomskim.
1354
-(I-II) Bolesław bierze udział w uroczystościach koronacyjnych (na królową rzymską) Anny świdnickiej w Akwizgranie.
1355
📖
My Konrad oleśnicki i Kazimierz cieszyński książęta [...] z jednej i my Bolko niemodliński, Bolko opolski i Jan oświęcimski [...] książęta z drugiej strony, czynimy wiadomym niniejszym pismem, że [...] Karol cesarz rzymski [...] i król Czech [...] prawowicie roztacza nad nami i innymi książętami władzę według polskiego zwyczaju. Będzie miał pełne i skuteczne prawo co do księstwa bytomskiego i kozielskiego [...] i te księstwa [niech przejdą] do tegoż króla Czech i pana naszego z powodu śmierci najjaśniejszych książąt bytomskich i kozielskich - ojca i syna, którzy księstwa te, jak wiadomo, otrzymali w lenno. [...]
Niniejsze pismo poświadczamy naszymi pieczęciami. Wydane w Pradze Roku Pańskiego 1355, w najbliższą sobotę po dniu świętego Wacława. - dokument rezygnacji z praw do spadku po Bolesławie kozielsko-bytomskim z roku 1355
---
[...] Karol IV [...] cesarz rzymski [...] i król Czech czynimy wiadomym wszystkim obecnym, że gdyby powstała kiedyś jakaś wątpliwość co do księstw kozielskiego i bytomskiego oraz grodów Toszka i Pyskowic [...] między Najjaśniejszymi Konradem oleśnickim i Kazimierzem cieszyńskim z jednej a Bolkiem opolskim, Bolkiem niemodlińskim, Albertem strzeleckim i Janem oświęcimskim z drugiej strony - książętami Korony naszej Królestwa Czech, na usilną prośbę ze wspomnianych stron do nas w naszym grodzie praskim [...] rozważyliśmy z wielką uwagą, za radą książąt wspomnianej Korony i dostojników zasiadających przy nas wydaliśmy orzeczenie sądowe i wyrok, że wspomniani książęta oleśnicki i cieszyński mają władzę nad księstwami kozielskim i bytomskim oraz grodami Toszkiem i Pyskowicami wraz z okolicami [tychże grodów], w ten sposób jak [określono] w okazanych przez nich przywilejach wobec [naszego] sądu. Wyraźnie zaznaczamy, to że tymże książętom oleśnickim i cieszyńskim przynależą wszystkie te prawa, które należały się niedawno zmarłemu Najjaśniejszemu Księciu Bolkowi kozielskiemu. [...] Dane w Pradze Roku Pańskiego 1355 [...], czwartego dnia non październikowych, w roku dziewiątym [panowania w Czechach], pierwszym panowania jako cesarz. - dokument Karola IV Luksemburskiego z roku 1355-(III-IV) Udział w wyprawie Karola IV Luksemburskiego do Italii po koronę cesarską.
- (5 IV) Udział w koronacji cesarskiej Karola IV i Anny świdnickiej w Rzymie.
- (5 IV/) Śmierć Bolesława kozielsko-bytomskiego w Venzone.
heraldyka:
wybrane pieczęcie:

+S BOLKOIS DEI GRA DVC KOZLNS
ciekawostka:

W Venzone, w tamtejszym zabytkowym kościele Św. Andrzeja (oznaczanym często w literaturze jako katedra, chociaż nie jest siedzibą żadnego biskupstwa) zachowała się płyta nagrobna Bolesława kozielsko-bytomskiego. Płyta posiada obecnie wymiary 112x77 cm (pierwotnie była ona większa) i wykonana jest z szarozielonego kamienia, w którego górnej części wykuto następującą inskrypcję:
oryginał: (H)EC EST SEPVLT VRA DN'I BOESLAI DVCIS COSILIEI SIS ET (BITHUM) IC SIS O(BIIT?)... | tłumaczenie: (T)U JEST POCHOWA- NY PAN BOLESŁAW KSIĄŻĘ KOZIEL- SKI I (BYTOM-) SKI Z(MARŁ?)... |
Poniżej napisu umieszczono orła - znak heraldyczny Piastów, przedstawiony jednak w sposób odmienny od standardów górnośląskich, co wskazuje na autorstwo lokalnego artysty.
Venzone uległo znacznemu zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi w 1976 roku. Na szczęście, płyta nagrobna ostatniego Piasta bytomskiego zachowała się bez uszkodzeń.
Co ciekawe, ze względu na specyficzny mikroklimat panujący w podziemiach kościoła i żyjący tam grzyb Byssus bombycina Roth, wszystkie pochówki na terenie kościoła uległy naturalnej mumifikacji, również ciało księcia Bolesława. Część mumii przeniesiono do pobliskiej romańskiej kaplicy Św. Michała, gdzie prezentowane są odwiedzającym. Brak jednak szczegółowych informacji, czy mumia książęca również zachowała się do dziś i czy jest eksponowana publicznie.
przyczyna śmierci:
nieznana
pochówek:
1355 | kościół Św. Andrzeja Apostoła w Venzone 🇮🇹 |
---|